Skip links

Sıkça Sorulan Sorular

Fizyoterapi Hakkında En Çok Soruları Sizler İçin Derledik

Tedavi süreci için buraya, tedavi yöntemleri için buraya, yazdığım yazılar için buraya tıklayabilirsiniz. Fizyoterapistle çalışmaya ihtiyacınızın olup olmadığını görmek için buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz. Cevabınızı alamadıysanız detaylıca hikayenizi ve şikayetlerinizi buraya tıklayarak bana gönderebilirsiniz. Hiçbiriyle uğraşmak istemiyorum diyorsanız buradan randevu alın, gelin tanışalım.

Fizyoterapi süresi, kişinin rahatsızlık veya yaralanma durumuna göre değişebilir. Bazı durumlarda sadece birkaç seans yeterli olabilirken, diğer durumlarda daha uzun süre gerekebilir. Genellikle süreç 2 ile 12 hafta arasında sürmekle birlikte, bazı cerrahiler sonrasında 1 yıla kadar uzayan süreler söz konusu olabilir. Kendi durumunuzla ilgili süreci merak ediyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Hem evet hem hayır. Evde kendi egzersizlerinizi yapmadan sadece kısa süreli bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Ancak, tam anlamıyla iyileşmekten bahsediyorsak gereken zamanı ayırıp egzersizleri yapmanız gerekecektir. Mevcut ağrılarınız bir süreç içinde geliştiği gibi yine bir süreçle azalacaktır. Hiçbir mucizevi yöntem yoktur ki, tek seferde ağrılarınızı ortadan kaldırsın. Gerçek anlamda iyileşmek, ancak sizin de çabalarınızla mümkündür. Daha kapsamlı cevap için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Çeşitli durumlarda egzersizler ağrılarınızı bir süreliğine arttırabilir. Bazı durumların tedavisi için sizi bir miktar zorlayan egzersizler verilmiş olabilir. Özellikle tendon veya kas problemlerinde egzersizleri yaptıktan sonra 1-2 saatliğine ağrılarınız bir miktar artabilir. Endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak, egzersizler sonrasında ağrılarınız 3-4 saatten uzun sürüyorsa, gece ağrı yaratıyorsa veya ağrılar çok şiddetleniyorsa lütfen hemen danışın. Tedavi sırasında egzersiz ve ağrı ilişkisini detaylıca okumak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bazı durumlarda sinir sistemi, en şiddetli veya en çok sorun yarattığı düşünülen ağrıyı size hissettirebilir. O ağrı azaldıkça vücudunuzun başka bir tarafındaki ağrıyı hissediyor olabilirsiniz. Bu durum oldukça sık karşılaşılan ve normal bir durumdur. Ancak, egzersizlerden, herhangi bir hareketten veya başka bir durumdan endişeliyseniz lütfen danışın.

Elinizdeki egzersiz videolarında size anlatılan şekilde egzersizleri yapmaya çabaladığınız müddetçe, kısa süre içerisinde, egzersizlerden en az birlikte yaptığımız kadar verim almaya başlayacaksınız.

Egzersizlerinizi tedavi sürecinde günlük rutin haline getirdiğiniz müddetçe 1-2 gün gibi kısa süreliğine egzersizleri yapmamış olmanız ağrılarınızın geri dönmesine neden olmayacaktır. Ancak, egzersizlerinizi bir gün yapıp üç-beş gün yapmıyorsanız ağrılarınızın geçeceği sözünü kimse veremez.

Eğer duruşunuz sizi rahatsız ediyorsa, bu durumun düzelmesi için fizyoterapi seansları almayı düşünebilirsiniz. Fizyoterapistiniz, vücudunuzdaki çeşitli hareketleri ve kaslarınızı inceleyerek, duruşunuzun neden rahatsızlık verdiğini ve neler yapılması gerektiğini belirleyebilir. Duruş bozukluğuyla ilgili bu yazıyı okumanızı öneririm.